گزارش کارآموزی حوادث و بیماری های ناشی از کار در دادگستری

گزارش کارآموزی حوادث و بیماری های ناشی از کار در دادگستری

گزارش کارآموزی حوادث و بیماری های ناشی از کار در دادگستری در ۱۲۵ صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

مشخصات فایل

تعداد صفحات ۱۲۵
حجم ۰ کیلوبایت
فرمت فایل اصلی doc
دسته بندی حقوق

توضیحات کامل

گزارش کارآموزی حوادث و بیماری های ناشی از کار در دادگستری در ۱۲۵ صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

 

مقدمه:

نیروی کار ملی در مسیر توسعه کشور ، به عنوان سرمایه ای گرانبها در معرض مخاطرات و آسیب های جدی در بخشهای مختلف اقتصادی قرار دارد . مشکلات و تهدیدهای گوناگون محیطی و عوامل طبیعی سبب می گردد تا همه ساله تعدادی از کارگران در محیط های تولیدی به علت حوادث ناشی از کار یا بیماری های ناشی از عوارض محیط کار ، جان خود را از دست داده یا دچار مسمومیت ها و معلولیت های گوناگون شوند.

حوادث ناشی از کار و بیماری های حرفه ای مشکلی نیست که به تازگی رخ نموده باشد بلکه از روزی که بشر با کار آشنا شده و با آن دست به گریبان بوده و در نقاط مختلف جهان اتفاق می افتد. اما  نکته مهم ، توجه به علل حوادث و یافتن راه حلهایی برای جلوگیری و یا کاهش آنهاست .

فرهنگ ایمنی و حفاظتی در محیط کار ارتباط مستقیم با سلامت و بهداشت نیروی کار ، رشد و توسعه اقتصادی جوامع دارد و مدیریت منابع انسانی نیازمند صیانت از نیروی کار و ایمن سازی محیط کار است .

در کشور ما سالیانه مبالغی جهت غرامتهای دستمزد ناشی از ایام بیماری و نقص عضو ناشی از حوادث کار هزینه می گردد و خساراتی به نیروی انسانی فعال جامعه وارد می گردد .

 

 

تعریف ، هدف ، وسعت ، و برنامه های بهداشت حرفه ای

تعریف بهداشت حرفه ای

بهداشت حرفه ای علمی است از بهداشت که با مسائل بهداشتی و درمانی افرادی که به کار گمارده می شوند سر و کار دارد  .

هدف بهداشت حرفه ای

هدف بهداشت حرفه ای را کمیته مشترک کارشناسان سازمان بهداشت جهانی و سازمان بین المللی کار چنین تعریف کرده است . « ارتقاء و تامین عالی ترین درجه ممکن وضع جسمی ، روانی و اجتماعی کارکنان همه مشاغل ، جلوگیری از بیماریها و حوادث شغلی ، انتخاب کارگر و یا کارمند برای محیط و شغلی که از لحاظ جسمی و روانی قدرت انجام آن را دارد و یا به طور اختصار تطبیق کار با انسان و در صورت عدم امکان این امر تطبیق انسان با کار »

وسعت و دامنه بهداشت حرفه ای

از آنجا که بهداشت حرفه ای مسائل مربوط به افراد را در تمامی مشاغل و کلیه مکان هائی که انسان در آن مشغول به کار است  از اعماق دریاها تا اوج آسمان ها را در بر می گیرد ، وسعت و دامنه بس وسیع دارد و با توجه به این وسعت دامنه عمل است که رسیدگی به مسائل مربوط به بهداشت شغلی و امور کارگری از حدود اطلاعات یک پزشک هر قدر هم که آگاه و مطلع باشد خارج است و به تنهائی قادر به حمل همه مسائل مربوط به کار و کارگر نمی باشد بلکه برای سالم ساختن محیط کار ، کاهش خطرات وابسته به شغل و تامین سلامت جسمی ، روحی و اجتماعی کارگران علاوه بر همفکریزشکان متخصص درمانی و بهداشتی ، همکاری و همگامی متخصصان دیگری چون پرستار ، داندانپزشک ، مهندس بهداشت صنعتی و حفاظت ، مربی بهداشت ، شیمیدان ، فیزیکدان ، مهندس برق و مکانیک ، مهندس ساختمان ، روانشناس ، بیولوژیست ، بازرس کار و مددکار اجتماعی و غیره نیز لازم است تاهر کدام به نوبه خود و با استفاده از اطلاع و تخصص خود در این امر مهم  وظیفه ای به عهده گیرند و با جلب نظر سازمان های کارگری ، موازین بهداشت شغلی را به معنی واقعی و به وسعت لازم تحقق بخشند .

باید دانست که در میان گروه متخصصان مختلف پزشکان بهداشت شغلی نقش رهبر یگروه را به عهده دارند و لازم است که علاوه بر اطلاعات پزشکی به مسائل فنی محیط کار و مشکلات روانی ، اجتماعی و اقتصادی کارگران و خانواده آنان و قوانینی که با سلامت کارگران ارتباط دارد ، آشنا باشند تا بتوانند وظیفه رهبری خود را به خوبی انجام داده و برنامه های سودمند و مفیدی را به مرحله اجرا در آورند .


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود

دیدگاهتان را بنویسید