گزارش کارآموزی مهندسی شیمی شرح فرآیند واحد BD-B1 پتروشیمی امیر کبیر

گزارش کارآموزی مهندسی شیمی شرح فرآیند واحد BD-B1 پتروشیمی امیر کبیر

گزارش کارآموزی مهندسی شیمی شرح فرآیند واحد BDB1 پتروشیمی امیر کبیر در ۵۲ صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

مشخصات فایل

تعداد صفحات ۵۲
حجم ۳ کیلوبایت
فرمت فایل اصلی doc
دسته بندی مهندسی شیمی

توضیحات کامل

گزارش کارآموزی مهندسی شیمی شرح فرآیند واحد BD-B1 پتروشیمی امیر کبیر در ۵۲ صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

 

 

فصل اول

شرح فرآیند B1  و BD

آشنایی با مکان کارآموری :

 تاریخچه

شرکت ملی صنایع پتروشیمی به منظور سرعت بخشیدن به فعالیت های اجرایی طرحهای توسعه صنایع پتروشیمی و استفاده از مشارکت و سرمایه گذاری داخلی و خارجی اقدام به تاسیس شرکتهای پتروشیمی سهامی عام بعنوان مجری طرحهای در دست اجرا نمود . در این راستا در اردیبهشت ماه ۱۳۷۷ شرکت پتروشیمی امیرکبیر بعنوان مجری طرح الفین ششم منصوب گردید .

مجتمع پتروشیمی امیرکبیر واقع در بندر امام در جنوب منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی و در سایت ۴ حدوداً شمال غربی مجتمع پتروشیمی بندر امام واقع شده است .

شرکت پتروشیمی امیرکبیر طرح الفین ششم را در زمینی به مساحت ۵۵ هکتار احداث کرده است . و زمان بهره برداری از اولین واحد یعنیHD  اسفند ماه سال ۱۳۸۱ بوده است . تولیدات میانی این طرح عبارتند از :۵۲۰ هزار تن اتیلن ، ۱۸۵ هزار تن پروپیلن و ۲۰ هزار تن بوتن -۱، ۲۶۰ هزار تن پلی اتیلن سبک خطی، ۱۴۰ هزار تن پلی اتیلن سنگین ، ۳۰۰ هزار تن پلی اتیلن سبک، ۱۳۷ هزار تن بنزین پیرولیز ۵۰ هزار تن بوتادین نفت کوره ( CFO) با ظرفیت ۲۴ هزار تن در سال تولیدات نهایی این مجتمع می باشد .

کلیه واحدهای این مجتمع بجز واحد پلی اتیلن سبک هم اکنون در حال تولید است و پیش بینی بهره برداری واحد پلی اتیلن سبک با ظرفیت سالانه ۳۰۰ هزار تن در سال اواخر سال ۱۳۸۷ می باشد .شرکت پتروشیمی امیرکبیر تامین کننده خوراک واحد هیدروژناسیون بنزین پیرولیز شرکت پتروشیمی بوعلی سینا به میزان ۱۳۷ هزار تن در سال نیز می باشد . پروپیلن تولیدی واحد الفین مجتمع به عنوان خوراک در اختیار شرکت صنعتی نوید زرشیمی برای تولید پلی پروپیلن قرار می گیرد . کاربرد تولیدات پلیمری عمدتاً در لوله گاز و فاضلاب ، جعبه حمل و نقل، اسباب بازیو وسایل خانگی، ظروف مایعات، کیسه پلاستیکی و بطری می باشد. خوراک مورد نیاز مجتمع عبارتند از : رافینت، بوتان، برش C5 ، گاز اتان ، برش های سبک گاز مایع LPG می باشد که تماماً از پتروشیمی های خود منطقه ویژه تامین می شوند

بخش اول : شرح فرآیندB1

واحد بوتن-۱ بمنظور تولید سالانه ۲۰۰۰۰ تن محصول بوتن-۱ از پلیمریزاسیون گاز اتیلن طراحی شده است. محصول بوتن-۱ از ترکیب دو مولکول اتیلن در حضور کاتالیستهای مایع در داخل فاز مایع که اکثرا از خود محصول می باشد بعمل می آید. مهمترین پارامترهایی که در راکتور باید کنترل گردد درجه حرارت و فشار است. کنترل کننده فشار روی شیر کنترل خوراک ورودی عمل می نماید و کنترل کننده درجه حرارت با فرمان دادن به شیر کنترل واقع درخروجی آب خنک کننده کولر، مقدارجریان آب ورودی را کنترل می کند.درصد تبدیل اتیلن به بوتن- ۱ متاثر از تغییرات درجه فشار و حرارت راکتور است که بعدا تثبیت می شود. پارامتر عملیاتی اصلی و تعیین کننده مقدار جریان کاتالسیت های تزریقی می باشد. شرایط عملیاتی راکتور  به قرار زیر است:

زمان اقامت(hr) در هر پالس

درصد تبدیل

درجه حرارت (۰C)

فشار    (barg)

۵/۴

۸۵

۵۰

۲۳

 


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود

دیدگاهتان را بنویسید