پرسشنامه سازگاری شغلی دیویس و لافکوایست ۱۹۹۱

پرسشنامه سازگاری شغلی دیویس و لافکوایست ۱۹۹۱

پرسشنامه سازگاری شغلی دیویس و لافکوایست ۱۹۹۱ در ۱۰ صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

مشخصات فایل

تعداد صفحات ۱۰
حجم ۰ کیلوبایت
فرمت فایل اصلی doc
دسته بندی روانشناسی و علوم تربیتی

توضیحات کامل

پرسشنامه سازگاری شغلی دیویس و لافکوایست ۱۹۹۱ در ۱۰ صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

 

 

معرفی:

یکی از مهمترین منابع هر سازمانی، نیروی انسانی آن است . عوامل تشکیل دهنده این نیرو، افرادی با احساس هستند که اگر انگیزش کافی داشته باشند، استعداد و مهارت خود را در خدمت سازمان به کار می برند. داشتن روحیه و رضایتمندی شغلی در رسیدن  بهره وری بالای سازمانها بسیار مهم است . همچنین یکی از عوامل مهم در بالا بردن انرژی روانی کارکنان یک سازمان، بهبود رضایت شغلی آن ها است. رضایت شغلی یعنی  ندازه و فاصله میان انتظارات و توقعاتی که شخص از شغل و حرفه خود دارد و اینکه چه چیزی واقعا ا ز این شغل نصیبش م ی شود و یک ، احساس مثبت یا مطبوع است که پیامد ارزیابی شغلی یا تجربه فرد را دربردارد(نیوتن و کنیان،۱۹۹۱)

دیویس و لافکوایست (۱۹۹۱)ارتباطی قوی بین رضایت شغلی و سازگاری شغل. یافته اند. در واقع رضایت شغلی شاخصی مهم از سازگاری شغلی است . یعنی اگر بین توانای های فرد و شرایط شغلی اش تطابق وجود داشته باشد رضایت حاصل می شود و رضایت شغلی باعث ابقاء فرد در شغلش می شود ولی تنها راضی بودن فرد اهمیت ندارد بلکه طبق این نظریه هم رضایت داشتن و هم رضایتمند بودن به طور مساوی دو جزء مهم در پیش بینی سازگاری شغلی است. نظریه دیویس و لافکوایست همانند نظریه هالند نظریه تطابق فرد و محیط محسوب  می شود و از بسیاری جهات همانند نظریه هالند است، با این تفاوت که در نظریه هالند بر انتخاب حرفه ای تاکید می شود ولی در نظریه دیویس و لافکوایست بر سازگاری حرفه ای (سوانسو ن  و همکاران،۱۹۹۹). فرضیه اساسی نظریه سازگاری شغلی این است که افراد برای ایجاد و نگهداری ارتباط مثبت با محیط کاریشان در تلاش هستند. به زعم دیویس و لافکوایست افراد نیازهایشان ر ا به محیط کار می آورند و محیط کار نیز نیازهایی برای آن ها فراهم می کند.

 

شهرابی(۱۳۸۹) با توجه به اصول اساسی نظریه دیویس و لافکوایست(۱۹۹۱) که با مطالعه کتابخانه ای مبانی نظری نظریه سازگاری شغلی دیویس و لافکوایست جمع آوری گردید و مورد برسی قرار گرفته بود ، پرسشنامه ۳۶ آیتمی با  7 عامل را برای معلمان تهیه کرد:

 

۱

ارزش پیشرفت

۲،۲۴،۲۸

۲

 ارزش راحتی

????????????

۳

ارزش پایگاه

۸،۹،۲۵،۳۲

۴

ارزش نوع دوستی

??????????

۵

ارزش ایمنی

??????????????????

۶

ارزش خودمختاری

۱۷ و ۲۷

۷

سبک سازگار ی

??????????????

 

 

 

ویژگی پرسشنامه (بطور خلاصه)

تعداد گویه ها:

۳۶

تعداد مولفه:

مولفه دارد (ذکر شده در معرفی پرسشنامه)

روایی و پایایی:

دارد (داخلی و خارجی)

نحوه نمره گذاری:

دارد

منبع:

دارد (به شیوه APA)

نوع فایل:

WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

 


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود

دیدگاهتان را بنویسید