مقاله بررسی رهبری معنوی

مقاله بررسی رهبری معنوی

مقاله بررسی رهبری معنوی در ۷ صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc با منابع معتبر

مشخصات فایل

تعداد صفحات ۷
حجم ۰ کیلوبایت
فرمت فایل اصلی pdf
دسته بندی مدیریت

توضیحات کامل

مقاله بررسی رهبری معنوی در ۷ صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc با منابع معتبر

مقدمه


واژه معنویت در رهبری در دهه اخیر توجه زیادی را به خود جلب کرده است .( Gibbson،۲۰۰۰) دانشمندان فراوانی درباره مفهوم معنویت در علم رهبری مطالعه کرده اند. موضوع معنویت در سازمان در حال تبدیل شدن به موضوع عمومی در رفتار سازمانی است .( Robbins, 2003) حالی که در سال های اخیر در این زمینه تحقیقات فراوانی انجام و کنفرانس های متعددی برگزار شده است، در کشور ما این موضوع در رفتار سازمانی، از اولویتویژه ای در تحقیقات برخوردار نبوده است و دلیل اصلی آن هم می تواند غنی بودن فرهنگ ایرانی-اسلامی از مسائل مذهبی و پایبندی مردم ما به مسائل اخلاقی باشد، بنابراین محققان رفتار سازمانی نیازی برای مطالعه در این زمینه ندیده اند. اما باید به این نکته توجه داشت که متغیر معنویت در متون خارجی در مقایسه با متون دینی کاملا همخوانی ندارد.( Dent et al., 200)

سازمان های امروزی به کارکنان خود بسیار توجه دارند، چرا که تجربه ثابت کرده است که هر چه نیاز مادی و به اصطلاح نیازهای بیرونی بیشتر ارضا شود، نیازهای روانی و فیزیولوژیکی یا نیازهای درونی آنها بیشتر ارضا می شود. ارضا نشدن این دسته از نیازها عملکرد و کارایی فرد را به طور چشمگیری کاهش می دهد و باعث می شود که کارکنان از کار خود زده شوند و تمایل به انجام کار در آنان کاهش یابد.

بنابراین رهبر باید بر پیروانش تاثیر بگذارد تا قدرت و توانایی آنان به منظور تحقق اهداف سازمان افزایش یابد. در این شرایط رهبر علاوه بر جنبه های فیزیکی پیروان به جنبه های دیگری همچون ذهن (فکر)، قلب (احساسات ، هیجانات) و روح توجه ذخاص می کند؛ هر چند که در سال های گذشته تئوری های رهبری بیشترین توجه خود را معطوف فاکتورهای فیزیکی، احساسی و ذهنی کارکنان کرده اند و معنویت را نادیده گرفته اند.( Fry, 2003)


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود

دیدگاهتان را بنویسید