پکیج (پروتکل) درمانی حضور ذهن یا ذهن آگاهی مبنی بر کاهش استرس (MBSR)

پکیج (پروتکل) درمانی حضور ذهن یا ذهن آگاهی مبنی بر کاهش استرس (MBSR)

پکیج درمانی حضور ذهن یا ذهن آگاهی مبنی بر کاهش استرس ( MBSR ) در ۱۴۲ صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

مشخصات فایل

تعداد صفحات ۱۴۲
حجم ۰ کیلوبایت
فرمت فایل اصلی doc
دسته بندی پکیج های درمانی روانشناسی

توضیحات کامل

پکیج درمانی حضور ذهن یا ذهن آگاهی مبنی بر کاهش استرس  (MBSR) در ۱۴۲ صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

 

 

·         توضیحات ابتدایی :

 

آماده سازی در ۸ جلسه درمانی

 

طراحی شده به صورت آموزش گروهی

 

آماده شده در بیش از  142  صفحه (فونت B lotus)

 

فرمت فایل : ورد (word) با فرمت  doc

 

نوع تایپ متن : کاملا استاندارد و قابل ویرایش

 

دارای رفرنس معتبر و به شیوه   APA

 

 

توجه: این پکیج (پروتکل) شامل شرح کامل جلسات درمانی برای آموزش و اجرا می باشد. (کاملترین پکیج آموزشی درمانی ذهن آگاهی)  لازم به ذکر است که این پکیج برگفته از پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری دفاع شده می باشد و در تحقیقات مختلف مورد استفاده قرار گرفته و با جامعه و نمونه ایرانی سنخیت کامل دارد.

 

 

توجه : این پکیج فقط شامل توضیحات کامل برگرفته از منبع می باشد و هیچگونه فایل صوتی، سی دی و … وجود ندارد زیرا متن پکیج تنها از متن منبع مربوطه گرفته شده است . در هر جایی از پکیج که از کلمه ""سی دی "" استفاده شده، استفاده از سی دی الزام آور نبوده و درمان بدون سی دی مربوطه نیز قابل اجراست . با این حال اگر مایل به استفاده از سی دی نیز بودید، می توانید صوت های مربوط به موضوع را خودتان بیابید و در این مساله ما مسئولیتی نداریم .

 

 

 پشتیبانی ۰۹۱۹۱۸۰۹۸۳۴  (لطفا فقط عنوان فایل، نام خریدار و مشکل خود را پیامک بزنید تا سوال و مشکل شما به متخصص مربوطه ارجاع شود).

 

نحوه دانلود : بلافاصله پس از پرداخت آنلاین قادر به دانلود فایل خواهید بود و همچنین یک نسخه از “لینک دانلود” نیز برای شما ایمیل می شود.

 

 

 

 

توضیحات و نکات ابتدایی قبل از شروع جلسات

 

 

 

برنامه ریزی و آمادگی برای جلسات

 

     در هر جلسه، کارهای مشخصی باید انجام شود که شامل توزیع جزوات آموزشی مربوط به جلسه، سی دی ها و مطالب خواندنی، آماده سازی اتاق قبل ا زهر جلسه با چندین صندلی و شاید مطالبی است که به عنوان کلید واژه روی وایت بورد نوشته می شود. به عبارت دیگر، هر جلسه به برنامه ریزی نیاز دارد و تجارب آموزش دهندگانی که در این زمینه فعالیت داشته اند نشان داده، جلساتی که آن ها بدون برنامه ریزی قبلی اجرا می کردند با جلساتی که با آمادگی قبلی به اجرا در می آمد کاملا متفاوت بود. بنابراین توصیه می شود که خود را برای جلسه کاملا آماده کنید . با این کار نه تنها برنامه های هر جلسه به ترتیب اجرا می شود بلکه تعادلی بین پذیرا بودن و جهت داشتن تجارب شرکت کنندگان به وجود می آید همچنین برنامه ریزی قبلی باعث انعطاف پذیری شما در کلاس می شود.

 

      نکته مهم قابل توجه این است که به شرکت کنندگان بگویید در آغاز درمان ممکن است استرس بیش تری احساس کنند و چون روزانه باید ۴۵ دقیقه به سی دی ها گوش دهند ممکن است به ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود نیاز داشته باشند. ممکن است از این روش درمانی فواید بسیار را انتظار داشته باشند، که این انتظارات ذهنی و بیش تر فریبنده است. بنابراین تلاش کنید تا با حداکثر توان خود قضاوت را به تاخیر اندازید و بر رویکرد تجربی تاکید کنید. بنابه آنچه در نخستین تمرین منظم برنامه گفته شده " خیلی تلاش نکنید – هرچه پیش آمد بپذیرید " این آن چیزی است که هم اکنون احساس می کنید.

 

   بازنگری کلی بر  برنامه حضور ذهن  بر اساس کاهش  استرس

 

 

مصاحبه ارزیابی اولیه

 

    این مصاحبه حدود یک ساعت به طول می انجامد با تک تک شرکت کنندگان اجرا شده و می تواند به عنوان نقطه شروع مکالمه بین آموزش دهنده وشرکت کنندگان باشد ( جهت تنظیم متن مصاحبه خود با شرکت کننده به جزوه ۱-۱ مراجعه کنید).

 

هدف مصاحبه اولیه عبارتست از :

 

 • شناخت عواملی که برای هر شرکت کننده با آغاز بیماری و تداوم استرس ناشی از بیماری وی مرتبط است .
 • توضیح تاریخچه MBSR و این که چطور این روش می تواند به شرکت کننده کمک کند.
 • تاکید بر این که روش MBSR نیاز به تلاش  و صبر زیادی دارد و انجام آن  8 جلسه به طول می انجامد.
 • تعیین این که آیا این درمان برای مراجع مناسب است یا خیر، این روش برای افراد زیر مناسب نیست.  1- کسانی که در حال حاضر مبتلا به سوء مصرف دارو والکل هستند. ۲- افردای که به دلایل مختلف نمی توانند اصلا تمرینات را انجام دهند.۳- افرادیکه دارای اختلالات روانی شدید هستند .

 

 

کلاس ها

 

      در شروع هر جلسه برنامه درسی مطرح می شود. در انتهای هر جلسه جزوات آموزشی بین شرکت کنندگان توزیع شده و کلاس های پی گیری مطابق شرایط تشکیل می شوند. اندازه کلاس به امکانات موجود بستگی دارد. در    پژوهش های جان کبات زین و همکارانش از کلاس های ۳۰  نفری یا بزرگتر استفاده می شد، اما با توجه به روش های درمانی کلاس های ۱۲ الی ۱۵ نفر هم مناسب است. پژوهش نشان می دهد که کلاس هایی با تعداد کم تر از ۱۲ نفر مشکل ساز است چون بجای کلاس تبدیل به جلسه درمانی می شود.

 

 

اهداف اصلی 

 

v     کمک به افرادی که به نوعی از انواع اختلالات روانی و جسمی رنج می برند و آموزش مهارتها و تمرینات جهت درمان و بهبودی وپیشگیری از ابتلا به آنها.

 

v     آگاهی بیشتر از حس های بدنی، احساسات و افکار لحظه به لحظه.

 

v     کمک به شرکت کنندگان برای گسترش راه های متفاوت ارتباط با حواس، افکار و احساسات بویژه شناخت و پذیرش افکار و احسا سات ناخواسته ای که به گونه خودکار و عادتی باعث مشکلات دایمی می شوند.

 

v     کمک به شرکت کنندگان برای دادن ما هرانه ترین پاسخ به افکار، احساسات وموقعیت های ناخوشایندی که با آن روبرو می شوند.

 

 

دستور العمل 

 

      در MBSR اولین گام یادگیری چگونگی توجه کردن هدفمند، در هر لحظه و بدون داوری است. در ابتدا شرکت کنندگان از این که معمولا توجه کمی به زندگی روزانه دارند آگاه می شوند. آنها می آموزند که تغییرات سریع ذهن از موضوعی به موضوع دیگر آگاه شوند. به دنبال آن، یاد می گیرند که چطور ذهن سرگردان خود را به نقطه واحد متمرکز کنند. در ابتدا این کار از طریق توجه به قسمت های مختلف بدن و سپس با ارجاع به تنفس آموخته می شود. در گام بعدی شرکت کنندگان می آموزند که چطور ذهن سرگردان باعث ایجاد افکار و احساسات منفی می شود.

 

      تنها وقتی یک فرد از این جنبه ها آگاه شود می تواند از MBSR  استفاده کند. تا از این طریق بتواند تغییرات خلقی خود را شناسایی نموده و در کوتاه مدت آن ها را اداره کند و یا در دراز مدت با آن ها چالش نماید. آموزش دهندگان باید به این نکته توجه داشته باشند که هر گاه افکار یا احساس منفی در شرکت کنندگان ظاهر شده به آن ها گوشزد کنند که قبل از پاسخ های مهارت آمیز به آن ها، اجازه دهند که افکار به همان صورت در ذهنشان باقی بمانند. با این کار شرکت کنندگان یاد می گیرند که چگونه به طور کامل از تفکر یا احساسشان آگاه شوند و یک یا دو دقیقه قبل از این که توجه خود را به کل بدن معطوف کنند به تنفس خود توجه نمایند. چنین کاری برای اداره مشکلات در همان لحظه و آگاهی نسبت به افکار یا احساسات ناخوشایند کفایت می کند. در هر بخش از تمرین اولین قدم اساسی در رویارویی با افکارر و احساسات منفی است. به دنبال این فرایند شرکت کنندگان می توانند بهترین پاسخ ممکن را انتخاب کنند.

 

      مثلا ممکن است مشکل را فقط به عنوان یک فکر یا احساس در نظر گرفته وآن را گذرا ببینند و یا ممکن است در دراز مدت رویارویی مستقیم با آن را انتخاب کنند و یا از طریق توجه به بخشی از بدن که در اثر احساسات منفی تنیده شده و آگاهی نسبت به آن از تنفس برای آرام کردن حس های بدنی استفاده کنند. یا از راهبردهایی استفاده کنند که در گذشته برای داشتن احساس راحتی و تسلط به کار می برند. نکته بسیار مهم در تمرین تنفس انعطاف پذیری آن است، زیرا در این تمرین، تنفس به طور وسیعی در بدن گسترش می یابد . شاید برای شرکت کنندگان بستن چشم ها به مدت سه دقیقه مشکل باشد، ولی این کار برای آن ها این امکان را فراهم می آورد که در پذیرش برداشت های خودشان درنگ کنند. بنابراین قبل از توجه وسیع به رویکرد اینجا واکنون، تمرکز بر تنفس به عنوان اولین گام مهم به شمار می رود.

……

…………….

………………………

 

 

نمونه ای از جلسات درمانی پکیج مورد نظر:

 

موضوع و  برنامه جلسه اول

 

موضوع

 

    وقتی متوجه هدایت خودکار می شویم حضور ذهن بهترین راه خروج از هدایت خودکار است که آگاهی از هر لحظه را به ما می آموزد . معطوف کردن توجه به قسمت های مختلف بدن هم مشکل به نظر می رسد.

 

 

دستور جلسه

 • تعیین اهداف جلسه
 • تنظیم خط مشی کلی با در نظر گرفتن محرمانه بودن وزندگی شخصی 
 • دعوت شرکت کنندگان به تشکیل گروه های دونفری ومعرفی خود به یکدیگر وسپس به اعضای گروه به عنوان یک واحد
 • تمرین خوردن کشمش
 • دادن پس خوراند و بحث در مورد تمرین خوردن
 • تمرین وارسی بدنی – آغاز تمرین با تمرکز بر تنفس کوتاه
 • دادن بازخورد وبحث در مورد وارسی بدنی
 • تکلیف جلسات خانگی ؛ بحث وتعیین جلسات هفتگی ، سی دی وارسی بدنی برای ۷-۶ روز
 • توزیع سی دی ها و جزوات جلسه اول (که شامل تکلیف خانگی وبرگه های ثبت تکلیف است) .
 • اتمام کلاس با تمرکز بر تنفس کوتاه ، ۲ تا ۳ دقیقه تنفس را ادامه دهید.

 

برنامه ریزی و آماده سازی

 

     علاوه بر این که به طور مشخصی قبل از کلاس آماده می شوید ، فراموش نکنید که یک پیاله کشمش ویک قاشق ونسخه ای از نوار وارسی بدنی خود را به کلاس بیاورید.

 

جزوات شکت کنندگان

 

     جزوه ۱-۲ ؛ تعریف حضور ذهن

 

      جزوه  2-2؛ خلاصه جلسه اول ؛ هدایت خودکار

 

     جزوه ۳-۲ ؛ تکلیف خانگی برای هفته اول بعد از جلسه اول

 

     جزوه ۴-۲ ؛ ارائه گزارش یک شرکت کننده

 

     جزوه ۵-۲ ؛ برگه ثبت گزارش تکلیف خانگی

 

 

 

هدایت خودکار

 

      همه ما، هر لحظه اثرات ناشی از حواسپرتی را تجربه می کنیم. ممکن است که همه صفحات یک کتاب را بخوانیم ولی بعد دریابیم که چیزی از آن نفهیمده ایم. در چنین مواردی، ممکن است بدانیم و حتی ندانیم که توجهمان معطوف به چه بوده است. وقتی از مردم خواسته می شود که این قبیل وقایع را توضیح دهند، ممکن است آن ها از واژه  " هدایت خودکار" به عنوان توجیهی برای این موضوع که آن ها تنها به صورت خودکار رفتار می کنند، بدون این که واقعاً آگاه باشند که چه اتفاقی در حال وقوع است، استفاده کنند. در شیوه هدایت خود کار، در حالی که به نظر می رسد بدن در حال انجام کاری است ذهن کار دیگری انجام می دهد. ما قصد نداریم که فکرمان را با چیزهای ساده مشغول کنیم. بنابراین ذهن در اکثر مواقع منفعلانه مشغول افکار، خاطرات، برنامه ها، یا احساسات می شود. با توجه به این که ما، در بسیاری از مواقع، ممکن است دریک حالت ذهنی « هدایت خودکار » باشیم از آنچه در حال وقوع است کاملاً نا آگاه خواهیم ماند. این وضعیت در افرادی که استرس شدید و مداوم  را تجربه کرده اند، مشکل آفرین    خواهد شد. در هدایت خودکار، اجزاء تفکر منفی با احتمال کمتری مورد توجه قرار می گیرد. در این صورت این اجزاء با هم تلفیق شده و به صورت الگویی از احساسات شدید نشانگان استرس نمایان می شود و در نتیجه به انواع بیماریهای جسمی وروانی منتهی می شود.

 

      غالباً زمانی که افکار و احساسات ناخواسته ظاهر می شوند، قوی تر از آن هستند که بتوان به راحتی با آنها دست به گربیان شد. در قسمت های بعد راه های متنوعی برای کنترل و تعدیل چنین افکار و احساساتی ارائه خواهد شد. ولی نخست باید بتوانیم حلقه روزمره « حواسپرتی » را کنترل کنیم، زیرا در صورتیکه فرد تاریخچه ای از مشکلات هیجانی داشته باشد این حلقه بسیار مخرب است. اولین قدم در مساعدت به شرکت کننده مضطرب، یافتن راهی برای کمک به شناسایی هدایت خودکار و سپس خروج ارادی ازآن است. تمرین حضور ذهن شامل آگاهی بیش تر از این الگو های ذهنی است. از طریق تمرین، افراد قادر به توجه ارادی به هدایت خودکار خواهند شد. ساختار اولیه برای جلوگیری اثرات و تداوم استرس این است که به افراد بیاموزیم تا بدانند چه مواقعی ذهن آن ها به سمت هدایت خودکار می رود و سپس بطور ارادی آگاهی خود را به چیز دیگری معطوف کنند که البته این کار بسیار مشکل است.

 

      در جسه اول پس از صحبت های مقدماتی در مورد یاد آوری علت حضور شرکت کنندگان در کلاس، از افراد بخواهید که به گروههای دو نفری تشکیل دهند، سپس ابتدا خود را به هم گروهی خود و در مرحله بعد به کل کلاس معرفی کنند. به این ترتیب که اسم خود را بگویند و این که چرا آمده اند و امید دارند وقتی کلاس را ترک می کنند به چه اهدافی دست یابند. پس از آن تمرین مراقبه کوتاه را که عمیقاً به موضوع هدایت خودکار می پردازد معرفی کنید این تمرین شامل خوردن یک کشمش است.

 

      خوردن یک کار بویژه سودمند در این تمرین محسوب می شود، زیرا یک عمل « خودکار » است که به ندرت به آن توجه می شود و برای نشان دادن گستره نا آگاهی در حین انجام چنین فعالیت هایی مناسب است. تمرین خوردن کشمش قدم اول در جهت کمک به شرکت کنندگان برای فهم حضور ذهن محسوب می شود.

 

 


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود

دیدگاهتان را بنویسید