پروژه کار آفرینی کاشت خیارهای گلخانه ای

پروژه کار آفرینی کاشت خیارهای گلخانه ای

پروژه کار آفرینی کاشت خیارهای گلخانه ای در ۳۹ صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

مشخصات فایل

تعداد صفحات ۳۹
حجم ۰ کیلوبایت
فرمت فایل اصلی doc
دسته بندی طرح توجیهی و کارآفرینی

توضیحات کامل

پروژه کار آفرینی کاشت خیارهای گلخانه ای در ۳۹ صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

 

مقدمه :

کشور ایران بر حسب آمارهای موجود با متوسط بارندگی سالانه mm 250 جزء کشورهای نسبتاً کم آب به شمار می رود در چنین شرایطی با توجه به تبخیر و عوامل دیگر میزان آبی که در اختیار کشور ماهست در حدود ۱۴۰ میلی متر مکعب است . کارشناسان معتقدند طی ۲۵ سال آینده سرانه سهم آب هر نفر از ۲۰۵۰۰ متر مکعب به ۱۰۵۰ متر مکعب کاهش پیدا خواهد کرد . با توجه به عوامل موجود و گفته شده برای رسیدن به تعادل باید راندمان آب را در بخش کشاورزی افزایش دهیم و مصرف شرب آب را کنترل کنیم . به همین خاطر تغییراتی را در مورد روشهای معمول کشاورزی می توان ایجاد کرد که عبارتند از : ۱ـ استفاده از یک روش مدرن تر در آبیاری که خود افزایش عملکرد و همچنین صرفه جویی در مصرف آب نیز می گردد . ۲ـ انتخاب روشهای مناسب کاشت در محصولات کشاورزی

 3ـ تهیه و تولید مقاوم تر و بهتر در برابر کم آبی و امراض که خود افزایش عملکرد را به همراه دارد . ۴ـ کوتاه کردن مدت عملکرد و محصولات که با توجه به اصل فوق میسر خواهد گردید با توجه به افزایش روز افزون جمعیت و نیاز به مواد غذایی هر روز کشاورزان و محققان دست به ابتکار جدیدی زده که کشت زیر پلاستیک یکی از این ابتکارات است و از انواع پوششهای پلاستیکی ، پلی اتلین و پلی ونیل کلراید و فیبر گلاس نیت به دیگر روشهای گلخانه ای از کاربرد بیشتر و بهتری برخوردار است و از انواع سیستم های کشت زیر پلاستیک نوع تونلهای کم ارتفاع و گلخانه ای در ایران رواج بیشتری دارد و از انواع گیاهانی که با استفاده از این روش بدست می آید می توان به خیار که با نام علمی Cusumisativus بکار می رود اشاره کرد . چون که بخاطر رشد کوتاه و در حال حاضر سطح زیر کشت بیشتری  این سیستم را به خود اختصاص داده است به طور کلی در سیستم زیر کشت باید مسائل اقتصادی را نیز در نظر گرفت تا اینکه محصول بدست آمده نسبت به هزینه خرج کرد ،‌آن  از درآمد مؤثرتری برخوردار بوده و باعث زیان طرفین نشود و یا به عبارتی دیگر تاریخ کشت را باید طوری تنظیم کرد که در زمان برداشت محصول بدست آمده نسبت به محصولات دیگر از نظر بازاریابی و قیمت آن رقابت کند و از جمله عواملی که باعث می شود این سیستم جوابگوی هزینه ی بالای آن باشد عبارتند از :

۱ـ دلیل اول اینکه میوه خارج از فصل موعود بدست می آید در نتیجه قیمت آن نیز افزایش می یابد

۲ـ عملکرد محصول در فضای بسته نسبت به هوای آزاد از رشد و کیفیت مرطوبی برخوردار است .

 و از جمله عوامل مهم دیگر می توان به این نکته اشاره کرد که در این روش در مصرف آب صرفه جویی بهتری می شود و از نظر سوخت نیز مصرف کاهش پیدا خواهد کرد .

خلاصه طرح موجود :

طرح مورد نظر کشت زیر پوشش پلاستیکی خیار می باشد که این روش در بسیاری از مناطق کشور متداول می باشد و با اینکه چنین روشهایی از زراعت مستلزم هزینه فراوان است ولی کشاورزان به لحاظ گرانی محصولاتی که خارج از فصل بدست می آید هزینه موجود را تحمل می کنند .

طرح مورد نظر دارای ۲۰۰۰ متر مربع از زمینی می باشد که از قبل نیز محل مناسبی برای بدست آوردن محصولات کشاورزی بوده است و به لحاظ اینکه در فضایی که قرار دارد آب و هوا نیز در فصل زمستان زیاد سرد نبوده و مشکلات زیادی ایجاد نمی کند و با توجه به درآمد آن تعداد دستگاههای مورد استفاده در آن نیز اندک بوده و حتی قیمت آنها زیاد گران نیست مثلا برای گرم کردن محیط تو نل ها از سیستم های حرارتی و چندین پمپ آب برای انتقال آب از استخر به تونل ها به کار می رود و علاوه بر دستگاههای بزرگ از ادوات کوچک مثل دماسنج و رطوبت سنج نیز استفاده می شود ( تعیین درجه حرارت هوا گلخانه ) . این طرح دارای دو نفر کارگر دائم بوده که شبانه روز باید در محل گلخانه حاضر باشد و نیز دارای یک نفر که به عنوان حقوق و مزایای مجری طرح بکار می رود استفاده شده است . میزان هزینه ای که در ابتدا برای احداث گلخانه بکار رفته نیز زیاد نبوده و همانطور که بعداً دو نمودار ستونی و دایره ای به آن اشاره می شود چیزی در حدود ۱۰% الی ۱۵% می باشد که این بدهی نسبت به درآمد طرح مقدار ناچیزی بوده و با برداشت فصلی می تواند جبران شود .


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود

دیدگاهتان را بنویسید